مجلات پابمد(PubMed) چه مجلاتی هستند ؟

PUBMED یکی از مهمترین ابزار برای جستجوی منابع حوزه ی علوم پزشکی در وب جهان گستر است که

PUBMED یکی از مهمترین ابزار برای جستجوی منابع حوزه ی علوم پزشکی در وب جهان گستر است که توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی  (NCBI = National Center for Biotechnology Information) واقع در کتابخانه ی ملی پزشکی آمریکا (NLM) تهیه شده است. موسسه NCBI ایندکس کننده مجلات  Pubmed و  Medline  به شمار می رود. پایگاه های پابمد و مدلاین یکی از مهمترین پایگاه ها برای اطلاعات پژوهشی و تحقیقات رشته های پزشکی و زیست شناسی به شمار می روند. این پایگاه ها بصورت کاملا رایگان برای تمامی محققین گروه پزشکی و علوم پایه پزشکی در دسترس است.

مجلات Pubmed

پاپ مد در  ژانویه سال ۱۹۹۶ توسط کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا راه اندازی شد. یک موتور جستجوی تحت وب رایگان است که دسترسی به چندین پایگاه داده اصلی در گستره وسیعی برای جستجوی مقالات منتشره در رشته های پزشکی، زیست شناسی، پرستاری، داروسازی، دندان پزشکی، دامپزشکی، مامایی، مراقبت های پزشکی، آموزش بهداشت، روانپزشکی و روانشناسی، بیومدیکال را فراهم می کند که  در واقع بالغ بر ۲۲ میلیون منبع را پوشش میدهد که از طریق مختلف مانند بانک مدلاین جمع آوری شده اند. مدلاین بزرگترین زیرمجموعه از پابمد می باشد. دانشجویان و محققان و اساتید دانشگاهی گروه علوم پزشکی و علوم پزشکی پایه  در صورت تمایل به  ارتقاء رزومه علمی خود و برای  اپلای در دانشگاه های خارج از کشور و یا مصاحبه دکتری دانشگاه های علوم پزشکی، دکتری پژوهش محور دانشگاه های علوم پزشکی مناسب است  با توجه به بازه زمانی کوتاه و همچنین هزینه کمتری نسبت به مجلات سایر پایگاه ها به  پذیرش و چاپ مقالات خود در نشریات پابمد اقدام نمایند.

مدلاینMedline

مدلاین بزرگ ترین جز پاب مد است که توسط کتابخانه ی ملی آمریکا  در سال ۱۹۶۰ ایجاد شده است.ناشرین مجلات در صورتی که بخواهند مجلات خود را به پایگاه  مدلاین ارسال کنند از طریق کمیته ی  LSTRC  که هر ۶ ماه یک بار تشکیل می گردد می توانند اقدام نمایند تا بعد از بررسی نتیجه ی پذیرش و عدم پذیرش اعلام گردد. اکثر نشریات تحت پوشش در  MEDLINE مجلات علمی هستند. علاوه بر رقابت علمی مجلات برای ورود به مدلاین، سیستم سرفصلهای موضوعی پزشکی (Medical Subject Headings) نیز یکی از مزایای مهم مدلاین می باشد. مدلاین بزرگترین زیرمجموعه از پابمد می باشد هم اکنون این پایگاه اطلاعاتی بیش از ۱۶ میلیون مقاله از ۴۵۰۰ نشریه در رشته های پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، دامپزشکی و علوم پایه (پیش بالینی) منتشر شده در آمریکا و هفتاد کشور جهان را دارا می باشد. اما علاوه بر مدلاین ارجاعات دیگری نیز در پابمد وجود دارد تقریبا ۵۴۰۰ مجله منتشره در امریکا و بیش از هشتاد کشور  انتخاب شده اند و در حال حاضر برای مدلاین ایندکس می شوند.

  1. ارجاعات در مجلات خارج از موضوع پزشکی
  2. ارجاعات در حال انجام
  3. ارجاعات به کتب NCBI

پابمدسنترال (PubMed Central)

پابمدسنترال (PMC)  یک پایگاه علمی پژوهشی و رایگان در زمینه ی علوم پزشکی و زیستی است که توسط کتابخانه ملی پزشکی آمریکا ایجاد شده و راهی برای دسترسی آسان و رایگان به متن کامل مقالات علمی  می باشد. در سال ۲۰۱۳ تعداد مقالات وارد شده به این سایت بیش از حد زیاد شده بود و به حدود ۱۰۳٫۰۰۰ مقاله رسید که ناشی از عدم بررسی دقیق مقالات از نظر کیفی بوده است.

مشخصات پابمد سنترال

  1. مجلاتی که تمامی مقالات خود را بلافاصله بعد از انتشار در اختیار این پایگاه  اطلاعاتی قرار می دهد.
  2. مجلاتی که مقالاتی که مورد تایید موسسه ملی سلامت (NIH /National Institutes of Health) می باشد را منتشر می کنند.
  3. مجلاتی که مقالات خود را یک سال بعد از انتشار در اختیار این پایگاه اطلاعاتی قرار می دهند.
  4. مجلاتی که فقط تعدادی از مقالات خود را در این پایگاه نمایه می کنند.

شناسایی ایندکس بودن مجلات پابمد

وارد سایت پابمد می شوید.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

در قسمت بالای سایت ،سمت چپ دکمه ی Resources وجود دارد که از طریق این بخش می توان به تمامی منابع اطلاعاتی موجود در پابمد (Pubmed) که بر اساس موضوع طبقه بندی شده اند دسترسی پیدا کرد.این دسته بندی برای جستجوی آسان مقالاتی که محتواهای یکسان  دارند انجام گرفته است.

در بخش جستجو (Search) می توان با وارد کردن عبارت یا کلمه ی مورد نظر (عنوان مقاله ،نام نویسنده و …) به مقاله ی مدنظر دسترسی پیدا کرد به دو صورت می توانید این کار را انجام دهید:

  •  در قسمت اول که شما منبع اطلاعاتی که قصد جستجو در آن را دارید انتخاب می کنید.
  • در نوار جستجوی عـبارت مورد نظرتان را نوشته و روی کـلید search کـلیک می کنید.